Akcelerometr w telefonie: Co to jest? Do czego służy?

  • Home
  • Akcelerometr w telefonie: Co to jest? Do czego służy?
6 maja 2022

Akcelerometr w telefonie: Co to jest? Do czego służy?

Nowoczesny smartfon to narzędzie pracy, mobilne centrum rozrywki i co najmniej kilka do niedawna niezależnych urządzeń w jednym. Nawigacja satelitarna, czytnik linii papilarnych, krokomierz, płynna praca urządzenia i obrót ekranu w momencie, kiedy przekręcasz go z pozycji pionowej na pozycję poziomą – to zaledwie kilka z funkcji, które zdecydowały o popularności smartfonów i ich szerokim zastosowaniu. Za prawidłowe działanie każdej z nich odpowiada akcelerometr. Co to jest? Do czego służy w nowoczesnych smartfonach?

Co to jest akcelerometr?

Akcelerometr może być urządzeniem lub tylko przetwornikiem. Odpowiada za pomiar własnego ruchu. Przyspieszenie wyznaczane jest poprzez pomiar siły między elastycznie zawieszoną masą czujnika a jego obudową. Czujnik przyspieszeniomierza mierzy siły wynikające ze zmian ruchu czujnika i grawitacji. W zależności od konstrukcji akcelerometr może mierzyć przyspieszenie:

  • w jednej,
  • dwóch,
  • i trzech osiach,
  • kątowe wywołane obrotami.

Wyróżnić tutaj możemy m.in.: akcelerometry optyczne, mechaniczne, indukcyjne, elektromechaniczne czy tensometryczne. Akcelerometry mają wiele zastosowań w przemyśle. Te wykonywane w technologii układów mikromechanicznych znajdują powszechne zastosowania w przenośnych urządzeniach elektronicznych, takich jak smartfony, tablety, kontrolery gier, opaski fitness.

Do czego służy akcelerometr w telefonie?

Akcelerometry wykonywane w technologii układów mikromechanicznych to urządzenia charakteryzujące się niewielkim rozmiarem oraz niską ceną. Są powszechnie wykorzystywane w budowie nowoczesnych smartfonów. Dlaczego? Te niepozorne urządzenia przekładają się na szereg funkcji, które odróżniły nowoczesny smartfon od klasycznego telefonu komórkowego. Jedną z oczywistych funkcji, na którą nie zastanawia się w tej chwili praktycznie żaden użytkownik smartfona – jest to po prostu standard – jest obrót urządzenia z zachowaniem odpowiedniej orientacji ekranu. Dzięki temu smartfon może pełnić funkcję mobilnego centrum rozrywki. Oglądając ulubiony serial lub teledysk możemy poszerzyć widok przez poziome ustawienie ekranu, jednocześnie nie tracąc na jakości obrazu. Na tym jednak zastosowania akcelerometru w smartfonach się nie kończą.

Przeciętny użytkownik telefonu korzysta z co najmniej kilku aplikacji mobilnych. Większość z nas instaluje ich na swoim telefonie co najmniej kilkanaście. Część z nich to gry. Akcelerometr daje jeszcze większą satysfakcję z gier mobilnych, których sterowanie polega na przechylaniu ekranu smartfona. Część to aplikacje typu fitness, których zadaniem jest mierzenie liczby kroków czy przebytych kilometrów. Ich działanie również opiera się na akcelerometrze.

A aparat i kamera w telefonie? Z generacji na generację smartfony pozwalają nam robić zdjęcia i nagrywać filmy w coraz wyższej jakości. Bardzo często wynika ona nie tylko z właściwości oświetlenia, ale również ze stabilności ekranu. Za tę ostatnią odpowiada akcelerometr. Dzięki akcelerometrowi i dodatkowym czujnikom, jesteśmy w stanie uzyskać doskonały efekt video.